Križevačka tvrtka Vodne usluge pripojit će se tvrtki Koprivničke vode, potvrđeno je to sinoć na nastavku 25. sjednice Gradskoga vijeća, nakon što je ta točka dvaput ugurana na dnevni red kao dopuna. Dosljedni u svom stavu bili su vijećnici HDZ-a koji otpočetka nisu bili protiv vladine uredbe o novim uslužnim područjima (po kojoj koprivnička tvrtka postaje novi vodni isporučitelj za Križevce) i dio nezavisne oporbe koji se takvoj odluci, također od prvog časa, protivio. Gradski zastupnici s liste Marija Rajna i trojica SDP-ovih vijećnika promijenili su svoj stav o toj temi, u odnosu na ono što su govorili prije tri godine kad su u Rajna upirali prstom jer je “volontirao po europskim metropolama, umjesto da je lobirao za Križevce”. Čak je gradonačelnik i sam sinoć podsjetio vijećnike da je i on prije mislio drukčije.
“Sjećate se da smo svi bili protiv pripajanja osim vijećnika HDZ-a koji nisu htjeli protiv odluke Vlade. Smatram da smo sa svoje strane napravili sve što smo mogli. Posljedice su strahovite, sredstva iz NPOO ne možemo dobiti, a projekti su u tijeku. Naše će poduzeće otići u stečaj ako ne prihvatimo pripajanje“, rekao je Rajn.
Gradonačelnik može sam donijeti ovu odluku, kao što je sam pisao poduzeću Varkom i nudio pripajanje Vodnih usluga njima, podsjetio je Ivica Švagelj. “Vi ste prvi koji ste odgovorni za ovaj grad. Koliko ste puta u posljednje dvije godine bili u Hrvatskim vodama?”, pitao je. I Denis Maksić ga je pitao o tom pismu i pročitao ga vijećnicima. Rajn je tad nudio varaždinskoj tvrtki da preuzme Vodne usluge, a za to prethodno nije tražio podršku gradskih vijećnika.
“Pismo Varkomu nema veze s ovim što pričate. Tu smo gdje jesmo. Koprivničke vode nisu demon, imaju puno veći kapital od nas“, odgovorio je Rajn. Vijećnicu Jeren Šašek zanimalo je zašto vijećnici ne glasaju o odluci koja im je prezentirana u siječnju, o ugovoru koji je za križevačku tvrtku bio povoljniji, a pitala je također i zašto na to predstavljanje s Ministarstvom, Hrvatskim vodama i društvom preuzimateljem nisu pozvani i građani i mediji.
“Nemojte nas plašiti da će Vodne usluge otići u u stečaj ako mi ne dignemo ruke za to da pedeset, šezdeset godina napora našeg poduzeća damo nekome u ruke“, rekao je Majdak i odbio podržati pripajanje Vodnih usluga Koprivničkim vodama. Direktorica Vodnih usluga rekla je da će, neusvajanjem ove odluke, Vodne usluge ionako ostati bez statusa vodnog isporučitelja. “Ljudi će ostati bez vode“, rekla je Helena Kralj Brlek.
“Hajmo prestati lagati. Mi smo bili za pripajanje, ali nismo za ovakav vlasnički ugovor. Imamo predsjednika skupštine, to je gradonačelnik. Gospodine gradonačelniče preuzmite odgovornost!“, pozvao je Goran Hrg Rajna da se izbori za što bolji status križevačke tvrtke u novom društvu. Odluka o pripajanju Vodnih usluga Koprivničkim vodama usvojena je s 13 glasova za, tri protiv i jednim suzdržanim.