Ministarstvo poništilo natječaje za križevačka lovišta, Županija pokrenula upravni spor

Još uvijek nije ugovoreno upravljanje lovištima u okolici Križevaca, budući da su ugovori koje je Koprivničko-križevačka županija sklopila za zakup prava lova u devet lovišta proglašeni ništavnima. Naime, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva poništilo je Javni natječaj za davanje zakupa prava lova u devet lovišta, kojeg je Županija raspisala u travnju i na temelju kojeg su sklopljeni ugovori. Župan Darko Koren je, na prijedlog komisije nakon provedenog natječaja, donio odluku o zakupu prava u zajedničkim otvorenim lovištima Križevci, Kalnik, Mali Kalnik, Veliki Raven, Marinovec, Gregurovec, Carevdar, Bukovje i Sveti Ivan Žabno, međutim Ministarstvo je poništilo natječaje i odluku o raspisivanju natječaja zbog neusklađenosti sa Zakonom o lovstvu.

Koncesiju na sva ta lovišta imalo je Lovačko društvo Sveti Hubert, no odlučeno je da se taj ugovor raskine i iz jednog velikog ustanovi devet lovišta, a za njih raspiše natječaj. Kad je sve bilo gotovo, Ministarstvo i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja su ga poništili pa je lani u travnju raspisan novi. Na tom novom natječaju, pravo na čuvanje križevačkih lovišta Carevdar, Marinovec i Veliki Raven dobile su lovačke udruge iz okolice Samobora i Bednje, no Ministarstvo je lani i taj natječaj poništilo. Novi nije raspisan.

Lokalni lovci su nezadovoljni trenutačnom situacijom, ali i informacijom koja se pojavila – da Županija ipak namjerava navedena lovišta ustupiti udrugama sa sjedištima u drugim županijama, iako je taj natječaj poništen. Priopćenjem se oglasio županijski vijećnik Mladen Kešer koji takvu mogućnost smatra neprihvatljivom i štetnom za lokalnu zajednicu.

Dužnost mi je upozoriti javnost na moguću pogrešnu odluku vezanu uz dodjelu prava na čuvanje križevačkih lovišta Carevdar, Marinovec i Veliki Raven. Čuvanje lovišta podrazumijeva brigu o divljači, hranjenje, održavanje čekâ, hranilišta i drugih lovačkih objekata, no ne i pravo na lov. Stoga se s pravom postavlja pitanje – kakav interes ima privatna udruga smještena 150 kilometara od ovih lovišta da preuzme takvu obvezu? S čijim sredstvima će se financirati svi troškovi održavanja i hranjenja divljači? Ako motiv nije upravljanje divljači kroz lov, nameće se sumnja u druge, manje legitimne interese“, pita Kešer. Predlaže da se prava na čuvanje ovih lovišta povjere domaćim lovačkim križevačkim društvima ili županijskom lovačkom savezu, koji imaju dugogodišnje iskustvo, poznaju teren i lokalne uvjete te već godinama brinu o tim lovištima.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je u obrazloženju svoje odluke kojom poništava natječaj za zakup lovišta za pojedine stavke navelo da nisu u skladu sa Zakonom o lovstvu te da su diskriminirajuće i usmjerene samo na određene ponuditelje. Hoće li, unatoč rješenju Ministarstva, pravo na čuvanje križevačkih lovišta ipak dodijeliti udrugama čija su sjedišta stotinjak kilometara od Križevaca, Županija nije potvrdila.

Ne možemo potvrditi tražene informacije. Predmet se nalazi u sudskom postupku (upravni spor) pri Upravnom sudu te u ovom trenutku nemamo dodatnih komentara“, odgovorili su nam iz Koprivničko-križevačke županije. Do okončanja sudskog postupka, dakle, nema ni konačnih odluka o novim natječajima ili zakupu prava lova u Carevdaru i Marinovcu, lovištima bogatim divljim svinjama i jelenskom divljači.

Vezano
Komentiraj

Tvoja e-mail adresa neće se nigdje vidjeti javno