Kako biti prijatelji osobama s oštećenjima vida ili sluha, što je to znakovni jezik, a što je brajica – o tome će u ponedjeljak u Gradskoj knjižnici “Franjo Marković” od 9:30 govoriti Jasmina Kos, autorica projekta koji upravo o ovim temama poučava djecu, i podsjeća njihove roditelje.
“Poučimo djecu u Hrvatskoj kako biti prijatelj slijepim i slabovidnim osobama. Nitko nas to ne uči. Zbog neznanja nastaje nelagoda. Zbog nelagode se prekida komunikacija. Gdje prestaje komunikacija – počinje diskriminacija. Pomozite nam to promijeniti“, poručuje autorica. Predstavit će i svoju slikovnicu “Mačak Krešo se pita: Koje je boje srce moje”, tiskanu klasično i dodatno UV lakom i sadrži reljefno izdignute i teksturirane ilustracije te tekst na brajici i uvećanom crnom tisku (prilagođen osobama s disleksijom). Na poleđini, putem QR kodova dostupni su audio-priča koju su čitala djeca te video-priča koju na znakovnom jeziku interpretira Borna Belani. Priča na kojoj se temelji slikovnica približava boje kroz druga osjetila osim vida te kroz emocije.
Jasmina Kos i udruga kreativni oslonac trenutačno provode aktivnosti projekta “Brajica u 50 knjižnica” u 18 škola, uz potporu Zaklade Novo sutra, KTC-a i PIK-a. Uz primjerke taktilne slikovnice, udruga će knjižnici donirati radne (tiskane i digitalne) materijale koji će, sigurni su u knjižnici, doći do korisnika te obogatiti knjižničnu građu kutka za slijepe i slabovidne osobe. Na promociji će sudjelovati Ana Tkalčec iz Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije kao i stručna suradnica Iva Mlinarić. Doći će i mladi Križevčanin Borna Belani koji priču priča na znakovnom jeziku.
Projekt “Kako biti prijatelj” sufinancira Ministarstva znanosti i obrazovanja i sav sadržaj izrađen je u bliskoj suradnji s krajnjim korisnicima (djecom bez teškoća, djecom s oštećenja vida i djecom s oštećenjem sluha) i stručnjacima od tiflopedagoga do učitelja razredne nastave, uz ostale, i iz Centra “Vinko Bek” i Centra Slave Raškaj te je provjeren u praksi u 18 OŠ (od kojih su dvije u Križevcima).