Sukalićevi “Potkalnički ugljenari” na međunarodnom festivalu “Etnofilm” u Slovačkoj

Od 12. do 15. studenog 2024. godine u slovačkom gradiću Čadca održava se 23. izdanje Međunarodnog filmskog festivala “Etnofilm”. Ove je godine bilo prijavljeno 109 filmova iz 35 zemalja, od kojih je selekcijska komisija festivala u glavnu konkurenciju uvrstila 29 filmova iz 22 zemlje, među kojima je dokumentarni film “Potkalnički ugljenari” (Kalnik Charcoal Makers) mladog Križevčanina Ivana Sukalića.

Riječ je o dokumentarnom filmu o obrtu koji izumire – proizvodnji drvenog ugljena u vuglenicama u selima pod Kalnikom. Središnji dio priče iznosi obitelj Dubravec iz sela Zaistovec, naselja u sastavu općine Sveti Petar Orehovec, koja i danas proizvodi drveni ugljen na tradicionalan način, u zidanim vuglenicama koje sami grade i održavaju za višegodišnju upotrebu.

Sukalić je autor, producent i redatelj filma te prvi kamerman, dok je za drugu kameru i dron bio zadužen Dino Belužić, a za treću kameru/gimbal Karlo Prohaska. Sukalić je stručni prvostupnik inženjer multimedijske produkcije sa zagrebačkog Sveučilišta Algebra, gdje mu je ovaj film bio dio završnog rada na smjeru Multimedijsko računarstvo.

Projekcija križevačkog dokumentarca održala se 12. studenog 2024. u kino-dvorani Doma kulture u Čadci, a projekcije natjecateljskih radova održavaju se još u gradovima Banská Bystrica i Nitra. Od hrvatskih filmova u natjecateljskoj konkurenciji festivala još su “Slamnati medvjedi – Simbol lokalnog identiteta josipovačkih Slovaka” redatelja Igora Miličića, u produkciji Element media j.d.o.o. i suradnji sa Slovačkim centrom za kulturu Našice i Maticom slovačkom Josipovac te “Zvona za mrtve” redateljice Ljiljane Mandić, u produkciji Hrvatske radiotelevizije.

“Etnofilm” Čadca najstariji je filmski festival u Slovačkoj, koji ima trajno mjesto u stručnoj, ali i laičkoj javnosti kao jedinstvena filmska manifestacija posvećena problematici etnologije, socijalne i kulturne antropologije, načina života ljudske zajednice i narodne kulture kroz filmove, dokumentarce iz Slovačke i inozemstva. Namjera festivala je predstaviti najnovije dokumentarne filmove o kulturnoj i društvenoj raznolikosti ljudske zajednice te dodjelom nagrada podržati stvaranje novih filmskih ostvarenja na navedene teme.

U sklopu Sporazuma o suradnji sa Sveučilištem Žilina u Žilini, Odsjekom za medijamatiku i kulturnu baštinu, Umjetničkom akademijom u Banskoj Bystrici, katedrom za filmski dokumentarni film, VŠMU Bratislava, Fakultetom za film i televiziju te s Institutom za kulturni menadžment i turizam kulturologije i etnologije Sveučilišta Konstantina Filozofa u Nitri, natjecateljska projekcija festivala održava se i na akademskim prostorima spomenutih sveučilišta. Festival će stručnoj javnosti i filmašima ponuditi prostor za inspirativne, kreativne i stručne susrete u obliku diskusija, analitičkih seminara i osobnih susreta u sklopu radionica i Etnocafea.

“Potkalnički ugljenari” (Kalnik Charcoal Makers)
Trajanje: 32:00 min. Godina produkcije: 2024.
Režija i produkcija: Ivan Sukalić, Hrvatska.

Riječ je o dokumentarnom filmu o obrtu koji izumire – proizvodnji drvenog ugljena u vuglenicama u selima pod Kalnikom. Film kroz pet poglavlja donosi različite stručne poglede i praksu o proizvodnji drvenog ugljena, o čemu govore profesor arheologije i umirovljeni dugogodišnji ravnatelj Gradskog muzeja Križevci Zoran Homen te stručnjak za anorgansku kemiju i viši istraživač u londonskom konglomeratu “Johnson Matthey” dr. sc. Martin Jendrlin.

Središnji dio priče iznosi obitelj Dubravec iz sela Zaistovec, naselja u sastavu općine Sveti Petar Orehovec, koja i danas proizvodi drveni ugljen na tradicionalan način, u zidanim vuglenicama koje sami grade i održavaju za višegodišnju upotrebu. Zorno je prikazan čitav proces nastanka drvenog ugljena, od sječe stabala u obližnjim šumama preko punjenja vuglenica, pripreme za potpalu i održavanja žara dodavanjem drva kroz otvor na vrhu vuglenice do vađenja gotovog ugljena i konačnog pakiranja u vreće.

Posebno je dojmljivo posljednje poglavlje, u kojem mlada umjetnica i apsolventica slikarstva na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti Marta Katavić drvenim ugljenom stvara umjetničko djelo, sliku s prikazom noćne šume. Osim kajkavštine potkalničkog kraja, film obiluje prekrasnim kadrovima Kalnika i okolnih sela, obogaćenim zvučnom kulisom u izvedbi Tamburaškog orkestra Glazbene škole Alberta Štrige Križevci iz daleke 1999. godine i završnom “Suzom za zagorske brege” u izvedbi Stjepana Štefa Fortune.

Hrvoje Belani, Križevci.info
Vezano

Komentari su zatvoreni.