[FOTO] Henry iz Botsvane: „Vrlo je uzbudljivo raditi s maestrom Alessandrom, Anom i Filipom; ovo je za mene iskustvo života!“

Njih sedmoro dolazi iz Švedske, Grčke, Slovenije, Botsvane i Hrvatske, a spaja ih jedno – ljubav prema opernom pjevanju. U Glazbenoj školi Alberta Štrige u Križevcima već tjedan dana pohađaju Međunarodni ljetni studio opere (International Summer Opera Studio, ISOS), jedinstveni obrazovni program za mlade operne pjevače koji je osmislila i organizirala križevačka profesorica solo pjevanja Ana Majdak Fak s međunarodnim timom stručnjaka.

„Program se sastoji od toga da talijanski dirigent, maestro Alessandro Cadario, radi s mladima na muzičkom izražaju. Filip Fak, koji je u ulozi korepetitora, inače je profesor klavira na Muzičkoj akademiji i direktor Zagrebačke filharmonije, a mlade savjetuje iz muzičkog, a pomalo i menadžerskog aspekta zbog dužnosti koju obnaša u Filharmoniji. Osobno s mladima radim na vokalnoj tehnici, izrađujemo arije koje će oni predstaviti publici na završnom koncertu,“ predstavila nam je profesorica Majdak Fak glazbene umjetnike u stručnom timu.

Najdulji i logistički najzahtjevniji put do Križevaca prevalio je 26-godišnji Gomotsegang Henry Nyatshane iz južnoafričke države Botsvane, koji je za pokrivanje putnih troškova proveo kampanju grupnog financiranja, tzv. crowdfunding, za ulazak u Hrvatsku trebao je ishoditi vizu, a na putovanju preko Frankfurta zagubili su mu i prtljagu. No, ništa od toga nije ga omelo u njegovom naumu za stjecanjem znanja u solo pjevanju, kojim se počeo baviti od najmlađih dana, najprije u crkvi, a kasnije i školi te lokalnom zboru.

„Moj cilj u umjetnosti je dijeliti stečeno znanje, vratiti se u Botsvanu i podijeliti sve što sam naučio sa zainteresiranim pojedincima, svojim kolegama. Osnovao sam i tvrtku preko koje organiziram online masterclasseve putem kojih učim svoje sugrađane pjevanju. Nedavno smo održali koncert u Botsvani, a priliku za nastup su dobili mladi pjevači kojima je to puno značilo. Važno mi je da postanem iskusniji te kroz ovaj program steknem znanja i vještine koja ću svakako dijeliti,“ istaknuo je Henry, pohvalivši ljepote Križevaca i ljubaznost ljudi koje je susreo.

Hilma Wikström je švedska solistica koja trenutno živi u Beču: „Raditi s profesionalcem poput maestra Cadaria je odlično, ukazuje nam na stvari koje sami nismo shvaćali, u što nas nisu uputili ni naši vokalni treneri. Raditi s dirigentom iznimno je iskustvo, samim time što stječemo važno muzičko znanje, osim toga učimo i o vokalnim tehnikama. Moj je cilj moći pjevati što više, ulazim u posao u kojem je teško uspjeti, vidjet ćemo što nosi budućnost.“

Uz njih još su tu Sofia Chatziriga iz Grčke, Zala Gril iz Velenja u Sloveniji te tri hrvatske sudionice, Antonija Žarković, Emili Špac i Dunja Rebić. Od svih njih organizatori imaju za cilj stvoriti „kompletne umjetnike“, kako ističe Majdak Fak: „Ovaj koncept još ne postoji u svijetu, radi se o teorijskim predavanjima koja se održavaju u sklopu radionica. Kod mladih ne želimo ojačati samo muzička znanja i vještine, već im je predavala i radnica u kulturi, također su upoznali i content kreatoricu koja im je objasnila važnost promocije i kreiranja kvalitetnih objava na društvenim mrežama, koje će dostići do ciljne skupine.“

Maestro Alessandro Cadario napomenuo nam je da, osim što polaznici programa mogu dijeliti stečeno znanje, ovdje mogu dobiti bitne savjete o tome kako započeti karijeru u ovom ne baš lakom poslu: „Zbog toga, mlade učimo i o specifičnim temama poput društvenih mreža. Također, polaznike se nastojalo naučiti kako se predstaviti u najboljem svjetlu iz perspektive menadžmenta. Sve su to stvari koje su danas važne, naš je cilj stvaranje kompletnih umjetnika, drugačije je nemoguće biti dio snažnog međunarodnog tržišta.“

„Kroz karijeru sam puno radio s mladim pjevačima i umjetnicima, moja preporuka je da pronađu svoju autentičnost – to je ključ uspjeha! Ako pokušavate kopirati, nećete uspjeti. Vid klasične glazbe prepoznaje originalne i zrele umjetnike, kopiranje i brendiranje ne dolaze u obzir,“ zaključio je maestro Cadario, pozvavši sve zainteresirane u Veliku dvoranu Hrvatskog doma u ponedjeljak, 22. srpnja na gala večer opernih arija, s početkom u 20 sati.

Vezano
Komentiraj

Tvoja e-mail adresa neće se nigdje vidjeti javno