Meteoriti – svemirski glasnici podzemlja

Dani meteorita Križevci nastavljaju se večeras, u četvrtak, 8. prosinca, u 19 sati i 30 minuta u multimedijskoj dvorani Gradske knjižnice “Franjo Marković” u Križevcima znanstveno-popularnim predavanjem prof. dr. sc. Dražena Balena s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. U najavi svog predavanja profesor Balen piše:

Svojedobno je u uvodniku jednog od vodećih znanstvenih časopisa (Nature) bilo istaknuto kako o Svemiru, pa čak i objektima udaljenim milijunima kilometara, znamo više nego o onome što se nalazi ispod naših nogu, unutar vlastitog planeta, na dubini od svega desetak kilometara. Ta činjenica, odnosno nedostatak odgovarajućih alata i metoda kojima kao geolozi možemo istraživati podzemlje, prisutan čak i usprkos strelovitom razvoju znanosti, premoštena je upotrebom meteorita. Različite vrste meteorita opisuju nam faze nastanka Svemira, Sunčevog sustava, kao i unutarnju građu planeta te u svojim mineralima nose skrivene zapise o postanku ali i evoluciji planeta nalik Zemlji (poznatijih kao terestrički planeti). Na taj način, proučavanjem meteorita, geolozi indirektno dolaze do spoznaja o našem podzemlju i oni postaju pravi dar s neba. Što nam donose ti misteriozni glasnici, kako se odvijaju znanstvena istraživanja, zašto nam je unutrašnjost planeta još uvijek (po)priličan misterij, utječu li meteoriti na planete, utječu li na nas, kakav je značaj meteorita iz Hrašćine, možete poslušati, ali i aktivno pitati na predavanju.

Dražen Balen doktorirao je 1999. godine u području prirodnih znanosti, znanstvenom polju geoznanosti − geologija na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu (PMF) Sveučilišta u Zagrebu. Od 1991. godine zaposlen je na PMF-u, gdje je 2016. godine izabran u znanstveno-nastavno zvanje redoviti profesor u trajnom izboru. Predaje kolegije vezane uz petrologiju i geokemiju na preddiplomskom, diplomskom i doktorskom studiju PMF-a. U znanstvenim istraživanjima bavi se petrologijom i geokemijom magmatskih i metamorfnih stijena s naglaskom na petrogenezi, istraživanja akcesornih minerala, geotermobarometriji i rekonstrukciji P-T-t evolucijskih puteva magmatskih i metamorfnih stijena i s time povezanih geodinamskih procesa. S meteoritima se tijekom znanstvene karijere susretao tek povremeno, tijekom stručnih posjeta zbirkama u Beču, Berlinu, Londonu, Parizu i Washingtonu DC te oni ostaju jedna od brojnih neprežaljenih ljubavi iz ranih dana.

Organizatori predavanja su Astronomsko društvo Perzeidi i Gradska knjižnica “Franjo Marković”, uz financijsku potporu Grada Križevaca. Ulazak na predavanje je slobodan.



Vezano

Komentari su zatvoreni.