Hrvatski zavod za javno zdravstvo upozorava građane da je u zraku prisutna pelud ambrozije, najjačeg peludnog alergena čije su koncentracije najveće krajem kolovoza i u rujnu. Ambrozija je vrlo invazivan korov koji tijekom sezone proizvodi veliku količinu sjemena (3.000-62.000) vrlo otpornog na vanjske uvjete. Jedna biljka može otpustiti više od milijardu peludnih zrnaca koja se raznose zrakom na udaljenosti od nekoliko stotina kilometara. Pelud ostaje u zraku i do nekoliko sati. Izrazito je alergena i u osjetljivih osoba alergijske se reakcije javljaju već pri niskim koncentracijama peludnih zrnaca. Kolika će koncentracija peludi biti u zraku ovisi o više čimbenika. Ono što je poznato je da porast temperature zraka i porast koncentracije CO2 u zraku koji prate klimatske promjene i urbanizaciju potiču biljku ambrozije na veće stvaranje peludi.
Simptomi alergije na ambroziju su curenje, začepljenost ili svrbež nosa, peckanje ili škakljanje u grlu, promuklost, iznenadno kihanje, kašljanje, otežano disanje, suzenje ili svrbež te crvenilo i otekline oko očiju, upala očnih kapaka i glavobolja. Iako puno rjeđe, u nekim se slučajevima mogu u roku od 24 do 48 sati nakon izlaganja peludi ambrozije pojaviti promjene na koži u vidu bolnih prištića i mjehurića koji svrbe. U osoba koje su osjetljive na pelud ambrozije alergijske reakcije značajno smanjuju kvalitetu života.
Grad Križevci je u srpnju obavijestio vlasnike ili posjednike vrtova, oranica, livada i sličnih površina, neizgrađenog građevinskog zemljišta, uključujući rubove parcela, šuma i poljskih putova na području grada Križevaca da moraju tijekom vegetacijske sezone u više navrata redovito uklanjati i suzbijati ambroziju kako bi se spriječilo njezino širenje i zaštitilo zdravlje ljudi. Provedbu zakonskih obveza, najavili su, redovito će kontrolirati poljoprivredni redari.
Zanima me da li komunalni redari uistinu obilaze teren vezano na uništavanje ambrozije ili samo “će kontrolirati” pa na kraju opet ista priča?