Svečanim mimohodom sudionika, sportaša i volontera, od Gata Karoline riječke do Korza u Rijeci su u utorak 26. srpnja 2016. zatvorene Europske sveučilišne igre Rijeka-Zagreb. Prema službenim podacima ovo su bile treće najveće sveučilišne sportske igre, po broju natjecatelja, održane do sada: šest tisuća sudionika iz 41 zemlje, s 409 sveučilišta. Studenti sportaši natjecali su se u čak 24 različita sporta, a nakon više od pet tisuća sportskih susreta podijeljeno je gotovo dvije tisuće odličja. Među šest tisuća mladih, koje su igre okupile u dva grada, našlo se i dvoje članova križevačke udruge P.O.I.N.T., Ivona Haban (26) i Nikola Matosović (25), koji su protekla dva tjedna volontirali u organizaciji i provedbi ovog velikog međunarodnog sportskog događaja.
Volontiranjem protiv post-Erasmus depresije
Ivona se volonterima priključila neplanirano, nekoliko dana prije otvorenja igara na koje ju je povela majka sjetivši se spektakularne Univerzijade 1987. godine. Preporuku je dobila od kolegice sa studentske Erasmus razmjene u Beču, budući da je volontera nedostajalo:
– Od razmjene brojeva u subotu i kratkog telefonskog razgovora u nedjelju, već u ponedjeljak došla sam na inicijalni dogovor koji se pretvorio u proces izrade volonterske akreditacije, preuzimanje uniforme i sobe za smještaj u studentskom domu Stjepan Radić, popularnoj “Savi”, prenamijenjenom u “sportsko selo”, edukaciju za poziciju Attaché volontera te sastanak s glavnim i odgovornim ljudima iz organizacije muškog i ženskog nogometa, opisala je Ivona svoj prvi radni dan, kad je postala “časnik za vezu” muškoj nogometnoj reprezentaciji sa sveučilišta Anadolu iz Turske.
Kao Attaché volonterka nije imala smjenski rad već je živjela na “Savi” i kao pravi domaćin bila na raspolaganju kad god je trebalo, od kreiranja dnevnih rasporeda za odlazak na treninge i utakmice te asistencije oko opreme do prevođenja u ambulantama i bolnicama jer su se na terenu znale događati ozbiljne ozljede, pomoći oko snalaženja po Zagrebu, rješavanja problema sa spajanjem na internet i s hrvatskim SIM karticama i slično.
– Imali smo i svakodnevne sastanke s glavnim ljudima u nogometu, jer su se na dnevnoj bazi kreirali rasporedi utakmica i izvještaji o odrađenome, i mi smo bile te koje su informacije prenosile svojim timovima, kako se gosti ni oko čega ne bi opterećivali. Upravo taj aspekt mi se jako svidio jer su se, osim na natjecanje, dečki stvarno mogli fokusirati i na obilazak Zagreba, zabavu i uživanje. Upravo što studenti i trebaju, ističe Ivona.
Nakon devet dana domaćinstva turskoj nogometnoj momčadi, Ivona se prebacila na novu, potpuno drugačiju volontersku ulogu kao ispomoć u suđenju na badmintonu, a dva dana prije zatvaranja igara se vratila kući s volonterskom diplomom i puno lijepih uspomena:
– Najzanimljiviji trenutak bio je kad je moj tim dobio zabranu igranja za čak 4 igrača, još 1 je bio ozlijeđen, ali bez zamjena s klupe tu utakmicu su pobijedili 6-0. Moram priznati da sam naučila puno o nogometu gledajući utakmice svakodnevno, ali i oni su naučili kako Hrvatice mogu biti žustre navijačice s tribina, opisuje uz smijeh Ivona, napomenuvši da je eventualno neznanje engleskog jezika kod gostiju nadomještala pomoću Google translatora, a naučila je i ponešto turskih izraza.
Svi su se željeli slikati s hrčkom Hrkijem
Osim dragocjenog volonterskog iskustva te novih poznanstva i prijateljstva, Ivona među uspomenama ima i plišanu igračku hrčka Hrkija, maskotu ovogodišnjih Europskih sveučilišnih igara, za kojeg kaže da, kao ni ona, nije baš sportski tip, ali jako voli sport i druženje te zna da je uvijek bitno sudjelovati. S time se slaže i Nikola, Ivonin kolega i prijatelj još iz školskih dana:
– Radio sam u medijima, marketingu i kasnije smještaju, zbog manjka ljudi. Marketing tim je bio zadužen za brendiranje svih prostora – dvorana, lounge dijelova i cijelog kampusa, ali i veći dio promocije Europskih sveučilišnih igara, ističe Nikola, koji je nekoliko puta nastupio u kostimu Hrkija koji, iako je imao ventilaciju, ugrađene baterije nisu radile, što je tijekom vrućih ljetnih dana znalo biti iznimno iscrpljujuće.
Kao najopušteniju i najdruštveniju ekipu Nikola navodi Portugalce, kod kojih se, između ostalog, za dvije godine održavaju naredne, 4. Europske sveučilišne igre.
– Za volontiranje u timu za smještaj je trebalo dobro poznavanje engleskog jezika, dok je i znanje drugih jezika bilo dobrodošlo, čisto da možeš shvatiti i povezati što pričaju internacionalci koji baš i ne govore engleski, opisuje Nikola, navodeći kao primjer Francuze, dok su npr. neki stariji Slovenci gotovo tečno govorili hrvatski i sve razumijeli. Uz to, posao je iznimno dinamičan i ključno je ostati fokusiran u trenucima kada odjednom dolazi velik broj delegacija, iscrpljenih od putovanja i vrućine, i što prije žele ući u svoje sobe, riješiti probleme ili dobiti tražene informacije.
U Rijeci je tijekom dva tjedna bilo posebno živo u svim sportskim dvorana i na Korzu, na bazenima Kantrida održavali su se vodeni sportovi poput plivanja i vaterpola, a neki sportski susreti su se odvijali u Opatiji. Kao anegdotu Nikola navodi buru koja je stvarala određene probleme prošli tjedan:
– Postavili smo obavijesti po svim zgradama i paviljonima, moleći sudionike da zatvaraju vrata i prozore te da uklone svoje osobne stvari s balkona. Unatoč našoj namjernoj prenaglašenoj dramatičnosti o jačini bure, upozorenja nisu shvatili ozbiljno te su sljedećih nekoliko dana svoje stvari tražili na Lost&found pultu, Info pointu, recepciji i po Trsatu. One koji su zbog propuha ostali s vanjske strane vratiju svojih soba prestali smo uopće i brojati. Spašavala ih je samo “master key” kartica koja otvara sva vrata na Kampusu.
Za iduće sveučilišne igre Ivona i njene nove prijateljice već planiraju prijaviti se kao volonterke, što toplo preporučuju mladima da se barem jednom u životu prijave na ovakvo volontiranje.
Osim u sportovima, Križevačni nastupali i glazbom
Od Križevčana na Europskim sveučilišnim igrama Rijeka-Zagreb među predstavnicima Sveučilišta u Zagrebu u košarkaškoj momčadi bio je Ivan Svoboda (29), osvojivši srebrnu medalju nakon finala sa Sveučilištem Vytautas Magnus iz Litve. U natjecanju u ženskom futsalu za Sveučilište u Zagrebu igrale su kapetanica sastava Tihana Nemčić (27) i Tanja Furmeg (24), a od njih je u susretu za broncu bolje bilo Sveučilište iz Moskve. Osim u sportovima Križevčani su nastupili i u glazbenom dijelu programa, pa je tako kao članica Akademskog zbora Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu “Concordia discors” na svečanom otvorenju ovogodišnje Univerzijade nastupila i Dora Kralj (19), dok je Luka Baričević (19), također član istog zbora, izostao zbog studentske prakse na arheološkim nalazištima u Krapini.
Komentari su zatvoreni.