Nakon prve radionice na kojoj je temeljito obrađen WordPress i druge radionice na kojoj je dan pregled ostalih slobodnih servisa i alata korisnih za organiziranje udruga i zajednica online (Roundcube, MediaWiki, OwnCloud, Mailman), na zadnjoj radionici ove subote s početkom u 14h proučavat će se osnove funkcioniranja i administriranja web poslužitelja.
Ova zadnja radionica ima dva cilja. Prvi je upoznati polaznike s terminologijom i “pozadinskim” tehnologijama i programima koje omogućuju pokretanje svih alata i servisa koji su se obradili na prve dvije radionice. S tim će znanjem polaznici moći prepoznati što im je sve potrebno da bi osposobili navedene alate i servise i na taj način lakše odabrali i zakupili optimalan poslužitelj za svoju udrugu. Pored toga to će im znanje koristiti u boljem i lakšem identificiranju problema ukoliko na njega naiđu prilikom postavljanja i korištenja WordPressa, OwnClouda, Mailmana, MediaWikija itd.
Drugi je cilj uvesti polaznike u osnove administriranja poslužitelja čime bi stekli osnovno znanje koje bi mogli dalje nadograđivati i time preuzeti ulogu administratora u svojim udrugama i zajednicama. Ove vještine korisne su i za druge situacije, npr. u budućem zaposlenju.
Konkretno na sutrašnjoj radionici dat će se odgovori na sljedeća pitanja:
- Što je to web poslužitelj i kakvi se sve web psolužitelji mogu zakupiti?
- Što poslužuje web stranice? (Apache, Nginx, Gunicorn)
- Koje tehnologije obrađuju dinamičke web stranice poput onih temeljenih na WordPressu? (PHP, Python)
- Čemu služe baze podataka? (MySQL, PostreSQL, SQLite)
- Kako osigurati web poslužitelj i web stranice na njemu? (Firewall, chroot, SSH)
- Koji su programi potrebi za slanje i primanje e-pošte? (Postfix, Dovecot)
Radionica će trajati ukupno 3 sata zajedno s pauzom, od 14 do 17h. Ulaz je slobodan, a preporučljivo je donijeti vlastito prijenosno računalo.
Komentari su zatvoreni.